Je odpadní voda skutečně odpad nebo cenná surovina? Páté přednáškové odpoledne z cyklu Přednášek pro doktorandy a vědeckou veřejnost

( přihlášených 0 / 40 )

Datum konání: 12. červen 2015 od 15:00
Místo konání: v posluchárně B06, VŠCHT Praha (budova B, přízemí, vpravo), Praha 6 – Dejvice


Pořádáno ČZU v Praze a VŠCHT Praha  v rámci projektu  http://czu.vscht.cz/o-projektu

PROGRAM:

15:00 – 15:10 -  Zahájení přednáškového odpoledne (doc. Ing. Milena Zachariášová, PhD.)

15:10 – 15:40 - Jak transportovat látky a objekty pomocí umělé chemotaxe

Ing. Jitka Čejková, Ph.D. z Ústavu chemického inženýrství VŠCHT Praha se v rámci své prezentace zaměří na srovnání chemotaxe biologických a umělých systémů. Bude ukázáno, jak je možno transportovat látky a objekty pomocí kapek dekanolu v gradientu soli, i další příklady umělých chemotaktických systémů, které je možno nalézt v literatuře.

15:35 – 16:05  - Je odpadní voda skutečně odpad nebo cenná surovina?

Ing. Jan Bartáček, Ph.D. z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha poukáže na hlavní problémy současných systémů nakládání s vodou a bude hovořit o možnostech, jak tyto problémy řešit v sídlech budoucnosti. Budou uvedeny základní principy recyklace zdrojů z odpadní vody a příklady technologií, kterými lze tyto recyklace provádět.

16:05 – 16:35 - Využití kořenových čistíren odpadních vod k eliminaci rizikových prvků

Ing. Tereza Březinová, Ph.D. z Katedry aplikované ekologie FŽP, ČZU v Praze bude hovořit o využití kořenových čistíren odpadních vod k eliminaci rizikových prvků. Během své přednášky se zaměří na obecné představení těchto systémů a jejich uplatnění v České republice.  Důraz bude věnován také způsobu sledování akumulace rizikových prvků ve vegetaci čistíren a potenciálnímu využití sklizně biomasy k odstranění těchto látek z odpadní vody.

16:35 – 17:00 - Diskuse